Sezon grzewczy - czy może przyczyniać się do podrażnienia oczu?

Sezon grzewczy to czas, kiedy warunki atmosferyczne pogarszają się, a w budynkach mieszkalnych zaczynają działać kaloryfery. Centralne ogrzewanie wpływa na komfort cieplny domowników, niestety wystawia na próbę ich oczy. Jeżeli grzejniki emitują zbyt dużo ciepła, to może pojawić się problem związany z suchością oczu, a także różnego rodzaju podrażnienia, zaczerwienienia czy swędzenie oczu. Jak można złagodzić te objawy i negatywny wpływ ogrzewania na wzrok? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat – zwłaszcza w okresie zimowym.

ogrzewanie a suchość oczu

Jakie zagrożenie dla oczu niesie ze sobą sezon grzewczy?

Sezon grzewczy sprawia, że nasze oczy są zdecydowanie bardziej podatne na różnego rodzaju problemy. Chociaż najczęściej wspominaną kwestią są podrażnienia będące wynikiem suchego oka, to okazuje się, że jest to tylko jedna z kilku dolegliwości możliwych do wystąpienia.

Oczy narażone są m.in. na zmiany temperatury. Dzieje się tak głównie w sytuacji złych warunków atmosferycznych na zewnątrz podczas zimy. Negatywny wpływ na oko ma nie tylko minusowa temperatura, ale także silny wiatr. Wchodząc nagle do pomieszczenia, gdzie panują wysokie temperatury, następuje całkowita zmiana warunków dla gałki ocznej. Zmienia się praca naczyń krwionośnych organizmu, a oczy mogą się wyraźnie zaczerwienić.

Sezon grzewczy jest czasem, kiedy zdecydowanie więcej wolnych chwil spędza się w zamkniętych pomieszczeniach, niż na świeżym powietrzu. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, kiedy miłośnicy sportów zimowych wyjeżdżają na zimę w góry. Przebywanie w domu czy mieszkaniu sprzyja spędzaniu czasu przy komputerze i telewizorze. Dłuższe użytkowanie urządzeń elektronicznych może natomiast przyczynić się do syndromu zmęczonych oczu. Nie bez znaczenia jest także światło sztuczne. Ono również może sprawiać, że oczy będą zdecydowanie bardziej zmęczone niż wiosną czy latem.

Jeszcze innym zagrożeniem dla oczu, ale także dróg oddechowych w sezonie grzewczym są różnego rodzaju pyłki, kurz i inne alergeny. Grzejniki wprawiają w ruch powietrze w pomieszczeniach. Wówczas znajdujące się w nim zanieczyszczenia mogą prowadzić do podrażnienia oczu, szczególnie u osób podatnych na alergie. Kwestia ta dotyczy także tych, którzy przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Klimatyzacja dogrzewająca wnętrze ma również negatywny wpływ oczy i prowadzi do ich suchości.

podrażnione oczy

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Sezon grzewczy rozpoczyna się wówczas, kiedy pogarszają się warunki atmosferyczne i przez dłuższy czas na zewnątrz utrzymuje się niższa temperatura. W przypadku domów jednorodzinnych to sam właściciel decyduje, kiedy uruchamia ogrzewanie. Jeżeli chodzi o miasta, to termin rozpoczęcia sezonu grzewczego jest zależny od regionu, a także decyzji lokalnych władz czy operatorów systemów grzewczych. Zwykle jednak początek sezonu grzewczego przypada na pierwsze miesiące jesienno-zimowe tj. wrzesień, październik lub listopad. Wówczas temperatura zaczyna spadać i pojawia się potrzeba ogrzewania budynków.

Jak jest optymalna temperatura, która powinna panować w pomieszczeniach domowych?

Optymalna temperatura w pomieszczeniach domowych zależy w dużej mierze od osobistych preferencji, a także pory roku. Istnieją jednak pewne wytyczne, które sprawiają, że można dobrze się czuć i zadbać o swoje zdrowie. Optymalne temperatury dla poszczególnych pomieszczeń mogą się różnić. Wszystko zależy tak naprawdę od przeznaczenia wnętrza. Szacuje się, że najlepiej, jeżeli jest to:

  • 18-21℃ w przypadku sypialni, co sprzyja odpoczynkowi i przyczynia się do komfortowego snu,

  • 20-22℃ w przypadku pokoju dziennego lub salonu,

  • 22-24℃ w toaletach i łazienkach,

  • 18-21℃ dla przedpokoju lub holu.

Temperatura w kuchni zwykle jest podobna do temperatury w pozostałych pomieszczeniach domu. Może ona jednak wzrastać podczas gotowania. Wiele zależy od tego, jak wygląda samo wnętrze (zamknięte czy otwarte) oraz jaką ma wentylację.

krople nawilżające

Dlaczego zimą oczy szybciej wysychają?

W okresie zimowym ogrzewanie wnętrz znacząco obniża wilgotność powietrza w domach i mieszkaniach. Kwestia ta dotyczy również pomieszczeń biurowych. Niski poziom wilgoci powietrza wpływa z kolei na nasze oczy. Podobnie, jak fakt, że wzrok ma mniejszy kontakt ze świeżym powietrzem, Film łzowy się osłabia, co może prowadzić do suchego oka. To z kolei może wywołać uczucie piasku pod powiekami, podrażnienie i pieczenie.

W skrajnych przypadkach brak odpowiedniej wilgotności w domowych wnętrzach czy pokojach biurowych może wywołać zespół suchego oka, przewlekłe zmęczenie i światłowstręt. Wówczas ważne jest, aby jak najszybciej udać się do okulisty i zacząć walczyć z przykrą dolegliwością.

Jak postępować, kiedy pojawiają się pierwsze problemy z suchością oczu?

Żeby zminimalizować wpływ ogrzewania na zdrowie oczu w sezonie zimowym, można zastosować kilka rozwiązań. Podstawą będzie wyposażenie się w dobrej jakości nawilżacz powietrza. Tego typu urządzenie pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. To znacząco może zapobiec suchości oczu, pozytywnie oddziałując na pracę gruczołów łzowych.

To jednak nie wszystko. Jeżeli pojawią się pierwsze objawy suchego oka, warto także:

  • wspierać swoje oczy sztucznymi łzami lub stosować dobrej jakości krople nawilżające,

  • robić sobie regularne przerwy od ekranów i mniej czasu spędzać przed komputerem oraz telewizorem,

  • zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu,

  • zdecydować się na utrzymanie diety bogatej w składniki wspierające zdrowie oczu,

  • suplementować witaminę A, C i E, a także kwasy omega-3.

Problemy oczu związane z nadmiernym parowaniem filmu łzowego

Film łzowy to cienka warstwa, która ma za zadanie chronić oczy przed różnego rodzaju problemami. Należy szczególnie o niego dbać, ponieważ jego nadmierne parowanie może osłabić oko i sprawić, że pojawią się niepokojące objawy. Wyraźny sygnał wskazujący na nieprawidłowości w tym zakresie to fakt, że rzadziej mrugamy.

Zaburzenia w obrębie filmu łzowego prowadzą przede wszystkim do suchości oczu. Brak właściwego nawilżenia może natomiast wywoływać podrażnienie, uczucie pieczenia, swędzenia, zaczerwienienie oczu oraz ogólny dyskomfort. Należy zauważyć, że wpływa to także na zwiększone zmęczenie oczu. Można to odczuć szczególnie wtedy, kiedy spędza się przed ekranem komputera kilka godzin dziennie. Wówczas warto zrezygnować ze szkieł kontaktowych i zamienić je na okulary, aby zminimalizować uciążliwe objawy zmęczenia.

U niektórych osób zaburzenia w obrębie filmu łzowego mogą wywoływać nadwrażliwość na światło. Może zwiększyć się także podatność na różnego rodzaju infekcje oka. Bariera ochronna na powierzchni oka jest osłabiona, należy więc liczyć się z tym, że mogą pojawić się różne problemy z oczami.

Zapalenie spojówek – jak sobie z nim poradzić?

Jedną z dolegliwości, jakie mogą pojawić się w przypadku osłabienia bariery ochronnej oka, jest zapalenie spojówki. To może być wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Zdarza się, że zapalenie spojówek wynika także z podrażnienia oka czy wystąpienia alergii.

Jak sobie poradzić z tym problemem? Przede wszystkim:

  • skontaktuj się z lekarzem, który sprawdzi, czy problem dotyczy spojówki, a jeżeli tak, to wdroży odpowiednie leczenie,

  • daj odpocząć swojemu oku – w walce z podrażnieniem sprawdzi się doskonale brak ekspozycji na intensywne światło czy rzadsza praca przy komputerze,

  • zrezygnuj na pewien czas ze stosowania soczewek kontaktowych,

  • ogranicz wykorzystanie kosmetyków mających kontakt z oczami np. tusz do rzęs czy kredka do oczu,

  • postaw na regularne stosowanie kropli nawilżających – najlepiej sprawdzają się te typu sztuczne łzy,

  • nie przebywaj zbyt długo w pokojach, gdzie działa klimatyzacja.

Zespół suchego oka – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jeżeli przez dłuższy czas na powierzchni oka nie ma dostatecznej wilgotności, to największym zagrożeniem jest wówczas zespół suchego oka. Czasem, który szczególnie wystawia oczy na próbę, jest najczęściej zima. Wówczas w grę wchodzi nie tylko niedostateczna produkcja łez, ale także ich nadmierne parowanie w związku z ogrzewaniem domowych wnętrz.

Objawy zespołu suchego oka to przede wszystkim:

  • suchość na powierzchni oka, pieczenie, uczucie piasku w oczach,

  • zaczerwienienie,

  • uczucie zmęczonych i ciężkich oczu,

  • nadwrażliwość na światło,

  • problemy z widzeniem, zwłaszcza przy długotrwałym czytaniu lub pracy przy komputerze.

Jeżeli więc czujesz, że Twoje oczy są zmęczone bardziej niż zwykle lub bardzo podrażnione, to może oznaczać zespół suchego oka. W takim przypadku zaleca się przede wszystkim stosowanie sztucznych łez, mogą to być krople do oczu lub preparat pod postacią żelu. W niektórych przypadkach zwykłe preparaty mogą sobie nie poradzić z zespołem suchego oka, zwłaszcza jeżeli początkowo zbagatelizujesz problem. Wówczas niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą. Lekarz może przepisać krople do oczu, które łagodzą stany zapalne.

Co robić w przypadku problemów z suchością oczu? Przygotuj się na sezon grzewczy!

Bardzo często zdarza się, że kiedy wydaje się, że jesteśmy gotowi na sezon zimowy, zaskakuje nas jedno – podrażnione oczy. Można jednak tego uniknąć, przygotowując się na ten wymagający czas już od końcówki lata. Podstawą będzie:

  • gimnastyka oczu pozwalająca im się odprężyć – wystarczy już 5-10 minut dziennie,

  • zadbanie o dobre nawilżenie powietrza – inwestycja w dobrej jakości sprzęt,

  • nieprzegrzewanie domowych wnętrz,

  • stosowanie preparatów nawilżających oczy – regularność w tym zakresie ma ogromne znaczenie i przyczynia się do zdrowia spojówek oraz rogówki.

Jeżeli czujesz zmęczenie oczu sięgaj także po ziołowe kompresy. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku rumianek i nagietek. Już 15 minut z kompresem ukoi podrażnione lub zmęczone oczy. Jeśli chce dowiedzieć się więcej o tym, jak zapobiegać suchości oczu, zapraszamy na naszego bloga.