Okulary pryzmatyczne - czym są i kto powinien je nosić?

Okulary pryzmatyczne to specjalnie zaprojektowane szkła, których celem jest zniwelowanie problemu diagnozowanego jako diplopia. Jest to przypadłość, w której pacjent widzi podwójnie, przez co jego zdolność do samodzielnego poruszania się czy czytania jest mocno ograniczona z uwagi na niewyraźny obraz. Okulary pryzmatyczne dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Czym dokładnie są te okulary i jak wpływają na zdolność czytania, widziany obraz czy poruszanie się? Z tymi modelami możesz zapomnieć o dotychczasowych ograniczeniach. Sprawdź najważniejsze informacje.

Okulary pryzmatyczne dla kogo

Czym są okulary pryzmatyczne?

Okulary pryzmatyczne wykorzystywane są głównie przez osoby, które doświadczają podwójnego widzenia. Przypadłość ta spowodowana jest nieprawidłowym ruchem oczu, przez co zniekształcony jest obraz. Dotyczy to między innymi osób, u których zdiagnozowano zeza. W leczeniu zeza we wczesnym stadium wykorzystuje się szereg bezpiecznych metod. W przypadku zeza u dzieci wczesna diagnoza oraz podjęcie odpowiednich działań pozwala na zwalczeniu tej przypadłości. Problemem podwójnego widzenia dotknięte są również osoby, które miały uraz głowy, przeszły udar lub mają cukrzycę. Może to prowadzić do uszkodzenia nerwów oraz powodować ogólne osłabienie mięśni w oku, które odpowiadają za prawidłowy ruch gałek oczu. W przypadku kiedy mięśnie odpowiedzialne za prawidłowy ruch oczu są osłabione lub uszkodzone, może dochodzić do ich samoczynnego przesuwania się. Objawia się to widzeniem podwójnym.

Jak powstają okulary pryzmatyczne?

Okulary pryzmatyczne powstają z wykorzystaniem soczewki pryzmatycznej, której zadaniem jest zaginanie lub załamywanie światła padającego w kierunku oka w taki sposób, aby umiejscowić promienie w prawidłowym miejscu na siatkówce oka. Dzięki takiemu zabiegowi umożliwiają współdziałanie obu oczu i wyeliminowanie problemu podwójnego widzenia. To przekłada się na wyraźne widzenie i możliwość np. czytania.

Jak dokładnie działają okulary pryzmatyczne?

Soczewki pryzmatyczne umożliwiają zniwelowanie podwójnego widzenia poprzez złamanie światła pod odpowiednim kątem. Zabieg ten pozwala osobie borykającej się z podwójnym widzeniem zniwelowanie problemu i postrzeganie obrazu pojedynczo. Okulary pryzmatyczne w znacznym stopniu wpływają na zwiększenie komfortu pacjenta. Osoby korzystające z nich wskazują m.in. na możliwość czytania.

Podwójne widzenie u osób mających zeza wygląda nieco odmienne. Rogówka oka w prawidłowy sposób filtruje docierające na siatkówkę światło, jednak skupia promienie w niewłaściwych miejscach siatkówki. W konsekwencji dochodzi do sytuacji, w której każde z oczu wysyła do mózgu odmienny przekaz widzianego obrazu, a to powoduje podwójne widzenie. Zadaniem okularów pryzmatycznych jest wpłynięcie na światło jego załamanie pod odpowiednim kątem, zanim zdąży ono dotrzeć do wnętrza oczu. Dobrane we właściwy sposób okulary pryzmatyczne umożliwiają zatem danej osobie widzenie w pojedynczy sposób.

Jak wyglądają okulary pryzmatyczne?

Okulary pryzmatyczne wyglądają podobnie do standardowych modeli, dzięki czemu ich dopasowanie do twarzy nie stanowi dużego problemu. Jednak ich jedna lub obie soczewki są wyraźnie grubsze. Chcąc uniknąć widocznego załamania soczewki, można zdecydować się na oprawki grubsze. Jeżeli wartość pryzmatów jest wysoka, wówczas zamiast standardowych pogrubień, soczewki pokrywa się folią Fresnela. Jest to materiał winylowy o dużej giętkości, który może być bez przeszkód dociśnięty i naklejony na soczewki. Nie wpływa w żaden sposób na wyraźne widzenie czy komfort czytania, a maskuje wadę i podnosi estetykę.

Kto powinien zdecydować się na noszenie okularów pryzmatycznych?

Okulary pryzmatyczne, czyli takie, w których zamontowane są szkła załamujące światło, są przeznaczone przede wszystkim dla osób borykających się z problemami podwójnego widzenia. Okulary pryzmatyczne są także idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie możliwość czytania w pozycji leżącej.

Te specyficzne modele okularów pryzmatycznych wykorzystywane są również w przypadku osób, które nie mają możliwości unoszenia głowy. Okulary tego typu wyposażono w achromatyczne soczewki mineralne. Pacjent patrzy wówczas przez okulary pryzmatyczne o kącie 90 stopni. Okulary pryzmatyczne horyzontalne, bo tak również są określane, zapewniają ostre widzenie przez pacjenta w pozycji horyzontalnej. Ich główną zaletą jest załamanie światła na poziomie 90 stopni. Oprawki wykonane ze wzmocnionego poliamidu cechują się dużą odpornością, a soczewki złamują kąt padania światła pod takim kątem, że osoby leżące bez przeszkód mają możliwość czytania czy mogą oglądać telewizję bez konieczności podnoszenia się. Modele tego typu przeznaczone są przede wszystkim dla osób hospitalizowanych oraz poddawanych rehabilitacji, które w pełni mogą wykorzystać zalety, jakie mają achromatyczne soczewki mineralne. Doceniane są również przez osoby, które nie mają w pełni możliwości poruszania szyją. Ich wykorzystanie niweluje problem związany z niewłaściwą postawą przyjmowaną podczas czytania czy oglądania telewizji.

Okulary pryzmatyczne co leczą

Osoby dotknięte podwójnym widzeniem często mają problemy z przemieszczaniem się. Przypadłość ta może prowadzić do ograniczonej sprawności ruchowej dotkniętej niewyraźnym widzeniem. Brak podejmowanych działań mających na celu skuteczne leczenie może doprowadzić do bólu pleców wywołanych niewłaściwą postawą. Osoba, chcąc samodzielnie przeciwdziałać widzeniu podwójnemu, często przyjmuje nienaturalną dla siebie pozycję. Bóle pleców wywołanych niewłaściwą postawą przy próbie widzenia obrazu w normalny sposób to wówczas standard.

Zamontowane w okularach pryzmaty skutecznie niwelują problem nieprawidłowego widzenia. Okulary zapewniają ostre obrazy, pozwalają zapomnieć o bólu szyi, zmęczeniu wzroku czy o konieczności unoszenia głowy, aby widzieć w prawidłowy sposób.

Chory, u którego zdiagnozowano przypadek zeza, przez co obraz jego widzenia jest zaburzony, również może korzystać z tego typu okularów, oczywiście po konsultacji ze specjalistą. Warto pamiętać, że zeza można skutecznie korygować, jeżeli problem wykryty jest odpowiednio wcześnie.

Jakie zalety mają soczewki pryzmatyczne?

Osoby, u których stwierdzono podwójne widzenie wpływające na trudność czytania, czy oglądanie telewizji, powinny zapoznać się z tym, jak działają okulary pryzmatyczne, które zostały im zalecone. Ulgą w zmęczeniu wzroku spowodowanego podwójnym widzeniem jest wykorzystanie soczewek pryzmatycznych. Pryzmaty zastosowane w soczewkach zmieniają sposób załamywania się światła, przez co możesz zapomnieć o niewyraźnym, sprawiającym problemy podwójnym widzeniu. Co więcej, pryzmaty w soczewce lub stosowane w obu soczewkach pozwalają widzieć obraz pojedynczo. Samo noszenie okularów jest natomiast wygodne, a oglądanie obrazów nie sprawia żadnych trudności.

Okulista czy optyk zalecają stosowanie tego typu okularów nie tylko w celu polepszenia codziennego widzenia. Stosowane są również w przypadku osób, które wymagają pozycji leżącej, wskutek przeprowadzanej rehabilitacji lub rekonwalescencji. Możliwe jest wówczas widzenie pod kątem 90 stopni, a tym samym czytanie, oglądanie telewizji czy zniwelowanie bólu szyi.

Czy okulary pryzmatyczne mają jakieś wady?

Jedyną wadą, jaką mają okulary pryzmatyczne, jest grubość ich szkieł. Wizualnie można ją zniwelować, stosując grubsze i szersze oprawki, jednak pacjent musi się do nich przyzwyczaić. Innym początkowym problemem jest zastosowana folia Fresnela. W jej przypadku na powierzchni okularów widoczne są załamania. Te jednak nie są uciążliwe dla chorego noszącego szkła i nie wpływają w żaden sposób na obraz czy czytanie.

Czy na okulary pryzmatyczne potrzebna jest recepta?

Podobnie jak każde okulary korekcyjne, również okulary pryzmatyczne można kupić bez recepty. Jednak podjecie takiej decyzji bez wcześniej wykonanego badania nie jest wskazane. Kluczowy jest kąt padania światła, a brak odpowiedniej diagnozy skutkuje dopasowaniem niewłaściwych okularów. Badanie wzroku wykonane przez specjalistę umożliwia nie tylko zdiagnozowanie podwójnego widzenia, ale również ustalenie, w jaki sposób światło załamuje się na oku, a w jaki powinno. Recepta jest wystawiana, ale zawiera jedynie uzyskanie podczas badania dane.

Recepta na okulary pryzmatyczne zazwyczaj ma dwie wyszczególnione liczby. Pierwszą z nich jest moc pryzmatu, czyli parametr spotykany w standardowych okularach korekcyjnych wyrażony w dioptriach. Drugą wartością jest baza, czyli ułożenie pryzmatów uwarunkowane od rozpoznanego podwójnego widzenia. Element załamujący światło może być ułożony pionowo, poziomu lub skośne. Zależnie od rozpoznanej wady może być na jednej lub na obu soczewkach. Baza jest również informacją o tym, na jakiej krawędzi soczewki powinno być umieszczone załamanie, a dzięki temu można w prosty sposób ustalić kąt padania światła. Pozwala to na prawidłowy montaż pryzmatów do oprawek przez optyka.

Gdzie kupić okulary pryzmatyczne?

Okulary pryzmatyczne dostępne są u optyka w każdym większym mieście. Udając się do niego z receptą, można bez problemu zamówić, a następnie w krótkim czasie odebrać produkt. Okulary pryzmatyczne przeznaczone dla osób przebywających w pozycji leżącej przeznaczone do czytania czy oglądania telewizji można zamówić bezpośrednio na stronach sklepów internetowych. Wyposażone są one w specjalne achromatyczne soczewki mineralne do czytania czy oglądania telewizji. W przypadku tych okularów nie ma konieczności regulowania kąta załamania, gdyż jest on ustalony odgórnie. Okulary tego typu są idealnym rozwiązaniem dla osób, które przez określony czas muszą przebywać w pozycji leżącej, a nie chcą rezygnować z ulubionych czynności np. czytania.

Zalety okularów pryzmatycznych

Czy zakup okularów pryzmatycznych to duży wydatek?

Ostateczny koszt związany z kupnem okularów pryzmatycznych zależy od kilku parametrów. Wpływ mają oczywiście wybrane oprawki, jak również same soczewki pryzmatyczne lub folia Fresnela. Warto wybierać modele, które wykonano ze wzmocnionego poliamidu, dzięki czemu zyskuje się pewność ich dużej odporności na uszkodzenia. Okulary pryzmatyczne ze standardowymi zgrubieniami, jak i te wykorzystujące folię to wydatek zaczynający się nawet od 800 zł.

Warto pamiętać, że na okulary pryzmatyczne przysługuje dofinansowanie z NFZ. Przed podjęciem decyzji o wyborze soczewki pryzmatycznej warto porozmawiać ze specjalistami, optometrystą oraz okulistą. Jednak dokładnych informacji co do dokładnego kształtu okularów pryzmatycznych udzieli optyk. Podjęcie decyzji o kupnie specjalnych okularów tego typu to jedna z najlepszych możliwych decyzji. Zapewniają ostre widzenie, czytanie i funkcjonowanie na normalnym poziomie.

Czy możliwe jest zastąpienie okularów pryzmatycznych?

Obraz widziany przez osoby, u których zdiagnozowano podwójne widzenie, jest zniekształcony. Zwykłe okulary w takiej sytuacji nie przyniosą zamierzonego rezultatu, dlatego konieczne jest stosowanie specjalistycznych szkieł.

Okulary pryzmatyczne przywracają pojedyncze widzenie. Eliminują ryzyko ograniczonej sprawności ruchowej spowodowanej widzeniem w podwójny sposób. Wybierając okulary pryzmatyczne, należy przyzwyczaić się do stosunkowo grubych szkieł, które dodatkowo ułożone są pod kątem dopasowanym do oczu pacjenta. Jednak z biegiem czasu dostrzega się wyłącznie same zalety tego rozwiązania.

Zobacz także: