Korekcyjne soczewki kontaktowe a infekcje oczu

Soczewki kontaktowe to jedna z najpopularniejszych metod korekcji wad wzroku. Obecnie na ich noszenie decyduje się coraz więcej osób – również seniorzy zmagający się z poważniejszymi problemami wzroku. Niektórzy jednak podczas ich noszenia odczuwają nieprzyjemne dolegliwości, które mogą być objawem rozpoczynającej się infekcji oczu. Przyczynić się mogą do tego również nieodpowiednio pielęgnowane soczewki kontaktowe.

Infekcje bakteryjne oczu pojawiają się bardzo często u osób noszących soczewki korekcyjne. Najczęściej przyczyną pojawienia się infekcji jest nieodpowiednia pielęgnacja soczewek. Zasady higieny powinien przedstawić specjalista podczas wizyty u okulisty lub optometrysty. Zapalenie spojówek, a nierzadko również zapalenie rogówki, utrudniają codzienne funkcjonowanie i uniemożliwiają noszenie soczewek kontaktowych do momentu całkowitego wyleczenia wzroku. Jak zatem wcześnie rozpoznać infekcję oczu, aby nie pogorszyć stanu wzroku? Jak zapobiegać powstawaniu infekcji? 

Objawy infekcji oczu – jak rozpoznać? 

Osoby noszące soczewki kontaktowe są bardziej narażone na pojawienie się infekcji oka. Problemy zaczynają się w momencie złego dopasowania soczewek kontaktowych do oka, jak i również ich nieodpowiedniej pielęgnacji. Osoby, które zmagają się z infekcją oczu, przyznają się także do tego, że nie zawsze stosują się do rad specjalisty, który przepisuje im konkretne soczewki kontaktowe

Przy noszeniu soczewek najczęściej pojawiają się takie choroby jak zapalenie spojówek, które objawia się zaczerwienieniem oka. Występuje w momencie podrażnienia oka przez złe dopasowanie soczewki oraz jej zbyt długie noszenie. O ile dolegliwość w porę zostanie zdiagnozowana, istnieje szansa, iż nie dojdzie do poważniejszych powikłań w postaci infekcji bakteryjnej lub wirusowej. 

Zapalenie spojówek najczęściej objawia się zaczerwienionym i bolesnym okiem. W przypadku wystąpienia zapalenia rogówki, objawy będą już inne – obrzęk nabłonka rogówki, zamglenie, ostry ból oraz pogorszenie się widzenia. 

Oprócz tego warto zawrócić uwagę na takie objawy jak swędzenie, światłowstręt czy łzawienie. W niektórych przypadkach może pojawić się opuchlizna na powiekach, a w silnym stadium infekcji – wysięk wydzieliny. 

Leczenie infekcji oczu a ich higiena – na czym polega? 

Infekcja oczu jest bardzo nieprzyjemna i nie tylko wywołuje silny ból, ale również utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny, aby żadne bakterie oraz wirusy nie miały szansy na rozwijanie się pod soczewką podczas jej noszenia. Higiena powinna być również przestrzegana w momencie wystąpienia pierwszych objawów jakiejkolwiek infekcji oczu. W przeciwnym razie nie tylko możemy pogorszyć stan oka, ale również doprowadzić do groźnych powikłań lub nawet całkowicie stracić wzrok. 

Teoretycznie infekcja oczu powinna ustąpić do około dwóch tygodni. Warto zatem w tym czasie szczególną uwagę przywiązywać do dokładnego mycia rąk przed zakładaniem i ściąganiem soczewek oraz przemywać oczy specjalnym preparatem.

Pod żadnym pozorem nie można wówczas zakładać soczewek kontaktowych – zwłaszcza tych, które były noszone przed infekcją. 

Jak zapobiegać nawrotom infekcji oczu? 

Nawroty infekcji bakteryjnych oraz wirusowych pojawiają się stosunkowo często – wystarczy małe zaniedbanie lub powrót do starych nawyków, a podrażnione oko ponownie może być chore. Dlatego tak ważne jest dbanie zarówno o higienę podczas zakładania i zdejmowania soczewek, jak i ich odpowiednią pielęgnację. Warto zatem dokładnie dezynfekować ręce, a także korzystać ze specjalistycznych preparatów czyszczących soczewki. 

płyn do soczewek eye care
Sprawdź płyny do soczewek dostępne w naszej ofercie.

Aby uniknąć infekcji, nie wolno przemywać soczewek kontaktowych korekcyjnych wodą ani innym płynem, który nie jest do nich przeznaczony. Nie powinno się również nosić soczewek dłużej niż są do tego przeznaczone, a także w nich spać. Nie tylko podrażniamy tym rogówkę, ale również pozwalamy, aby bakterie w mokrym środowisku zaczęły się rozmnażać. Konieczne jest także codzienne wymienianie płynu w pojemniku, który należy dokładne myć i regularnie wymieniać.

Warto podczas pierwszej wizyty u specjalisty słuchać jego zaleceń, a następnie się do nich stosować. Wtedy szansa na pojawienie się infekcji będzie znacznie mniejsza. 

Kiedy należy udać się do okulisty? 

Przy infekcji oka nie zapominajmy o tym, żeby udać się do specjalisty, który nie tylko przebada oko, ale również wypisze receptę na krople do oczu z antybiotykiem. Dodatkowo okulista zwróci uwagę na odpowiednią pielęgnację oczu podczas infekcji oraz tuż po jej ustąpieniu. 

Wykonaj badanie wzroku w naszym salonie