Na czym polega podstawowe badanie wzroku?

Podstawowe badanie wzroku jest jednym z tych badań, o których powinniśmy pamiętać i wykonywać regularnie. Przy ciągłej pracy przy komputerze, niedostatecznej ochronie przed szkodliwym światłem niebieskim i promieniowaniem słonecznym, wzrok człowieka narażony jest na poważne uszkodzenia już od wczesnych lat życia. Na czym polega podstawowe badanie wzroku? Jak często i dlaczego warto je wykonywać? Jak wybrać odpowiedniego okulistę? Oto kilka najcenniejszych porad.

Czym właściwie jest podstawowe badanie wzroku?

Standardowe badanie wzroku, obejmujące odczytywanie znaków z tablicy, rozpoznawanie kolorów i reakcję źrenic na światło, może być wykonywane nawet przez lekarza pierwszego kontaktu i często przeprowadzane jest jako element profilaktyki zdrowotnej, szczególnie, gdy pacjent zgłasza problemy z widzeniem. Badanie tego typu może być dla lekarza prowadzącego wskazaniem do skierowania pacjenta do okulisty, gdzie badanie podstawowe będzie obejmowało znacznie większy zakres testów i sprawdzi przyczyny gorszego widzenia.

W ramach podstawowego badania wzroku okulista może stwierdzić, czy wszystkie funkcje nerwu wzrokowego działają prawidłowo. Z tego też powodu sprawdza się tu między innymi ostrość widzenia do dali i do bliży, przeprowadza się test rozpoznawania barw oraz sprawdza reaktywność źrenicy na światło. Najczęściej do zestawu dołączone są także badania ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badania dna oka, które dają dobry obraz stanu wzroku. Dopiero przy wykryciu nieprawidłowości w którymś z wymienionych obszarów okulista zleca badania specjalistyczne.

Podstawowe badanie wzroku – najważniejsze testy

Jednym z ważniejszych elementów podstawowego badania wzroku jest badanie ostrości widzenia, często przeprowadzane jako badanie komputerowe, ale też z pomocą tablicy umieszczonej w odpowiedniej odległości od pacjenta. Jego zadaniem będzie odczytanie wskazywanych przez okulistę znaków. Tablica pozwala określić jedynie przybliżony poziom ostrości wzroku i rozpocząć dobieranie okularów korekcyjnych, jeśli są one konieczne.

Podczas podstawowego badania wzroku ważne jest też sprawdzenie widzenia barw poprzez pokazanie pacjentowi specjalnej planszy z odcieniami barwy czerwonej i zielonej. Zaburzenia w tym obrębie oznaczają często uszkodzenie włókien nerwu wzrokowego i wymagają dalszego badania.

salon optyczny kraków

Zapraszamy do naszego salonu optycznego w Galerii Krakowskiej, gdzie zaopatrzyć można się między innymi w oprawki Ray-Ban.

Badanie dna oka polega na ocenie struktury nerwu wzrokowego za pomocą oftalmoskopu i pozwala sprawdzić, czy nerw wzrokowy nie jest w żaden sposób uszkodzony. Na potrzeby badania konieczne może okazać się rozszerzenie źrenic z pomocą specjalnych kropli.

Podstawowe badanie wzroku coraz częściej obejmuje także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego z pomocą tenometru. Pacjent podczas badania może poczuć podmuch powietrza skierowany na gałkę oczną, z pomocą którego okulista może oczytać prawidłowość ciśnienia w gałce ocznej. Prawidłowy wynik powinien zamykać się w przedziale 10–21 mm Hg, a odchylenia od normy często wskazują na pierwsze oznaki jaskry lub nadciśnienia ocznego.

Jak często należy wykonywać podstawowe badania wzorku?

Wiele zależy od wieku i stanu zdrowia pacjenta, bo choć według zaleceń osoby dorosłe do 40 roku życia mogą odwiedzać okulistę co trzy lata, jeśli już wcześniej wykryto u nich wadę wzroku, kolejne wizyty mogą odbywać się znacznie częściej. Z reguły jednak dopiero po 40 roku życia, gdy wzrasta ryzyko chorób wzroku, warto pojawiać się u okulisty raz na dwa lata, a ze zdiagnozowaną wadą lub chorobą wzroku raz do roku. Warto o tym pamiętać, bo profilaktyka to najłatwiejszy sposób na uniknięcie poważnych powikłań i problemów ze wzrokiem, a samo badanie podstawowe jest bezbolesne i nie trwa długo.

Sprawdź, gdzie możesz wykonać badanie wzroku we Wrocławiu

Do kogo zgłosić się na badania wzroku?

Standardowym wyborem jest okulista – specjalista, którego zadaniem jest diagnozowanie chorób oczu oraz ich leczenie. Podstawowe badania wzroku wykonywać powinniśmy szczególnie, gdy pojawiają się dolegliwości w postaci pieczenia, bólu czy szybkiego pogarszania się wzroku.

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że wizytę na podstawowe badanie wzroku można zarezerwować także u optometrystów, przyjmujących pacjentów w salonach optycznych. Specjalizują się oni w rozpoznawaniu i korekcji wad wzroku, dzięki czemu pomogą w doborze odpowiednich szkieł, a w razie potrzeby skierują na dalsze badania do okulisty.