Jak dobrze dobrać oprawki

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Okulary stały się w dzisiejszych czasach dodatkiem do stroju, akcentem widocznym i wyrazistym, dzięki któremu możemy pokazać swoją osobowość oraz styl. Zanim zdecydujesz się na konkretny model zwróć uwagę, jaki kształt opraw pasuje do twojej twarzy. Dzięki kilku prostym zasadom możesz odjąć sobie kilka lat, a twarz może stać się bardziej wyrazista . Warto więc poświęcić na to chwilę czasu. Zobacz, jak dobrać okulary do kształtu twarzy.

Pierwszą zasadą jest odpowiedni dobór opraw i szkieł do naszej wady wzroku. Przychodząc do salonu optycznego, musimy ustalić, jaką mamy wadę wzroku, aby dobrze dobrać szkła do oprawy. Przy wysokich mocach warto wybierać bardziej zabudowane oprawy, czyli plastikowe pełne lub na żyłkę z grubymi zausznikami. Dlatego zachęcamy w pierwszej kolejności o przeprowadzenie badania wzroku w salonie, gdzie znajduje się profesjonalny gabinet okulistyczny, a okulary dobiera doświadczony specjalista. Kiedy mamy wybrane szkła, możemy przejść do wyboru oprawki.

Rodzaje kształtu twarzy

Zanim zaczniesz dopasowywać okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne powinieneś poznać, jakie rodzaje kształtu twarzy wyróżniamy.

Twarz okrągła

Ma charakterystyczne cechy, dlatego trudno pomylić ją z każdym innym kształtem. Twarz okrągła cechuje się zbliżoną wysokością i szerokością. Czoło jest niskie, a policzki pełne. Również podbródek jest wyraźnie zaokrąglony.

Twarz owalna

Twarz owalna charakteryzuje się wysokim czołem i zaokrąglonym podbródkiem, który dodatkowo jest nieco podłużny. Jej najszerszym miejscem są kości policzkowe. Jednak nie są one wyraźnie zaznaczone.

Twarz kwadratowa

Charakteryzuje się mocno zarysowaną szczęką i szerokim podbródkiem. Wysokość twarzy kwadratowej jest taka sama, jak jej szerokość (lub bardzo zbliżona). Charakterystyczne jest też wysokie czoło. Dodatkowo linia policzków i skroni jest wyraźnie i mocno zaznaczona.

Twarz trójkątna

Cechą charakterystyczną tego kształtu twarzy jest wysokie czoło. Jest ono również dość szerokie. Natomiast linia szczęki jest łagodna, a podbródek wyraźnie i mocno zaznaczony.

Twarz diamentowa

Charakteryzuje się szerokimi policzkami. Kości policzkowe są mocno i wyraźnie zaznaczone. Nieco przypomina twarz owalną, jednak jest bardziej kanciasta.

Twarz podłużna

Cechą charakterystyczną tego kształtu twarzy jest równa długość linii pionowych podbródka, policzków i skroni. Dodatkowo obecne jest wysokie czoło.

Ustalenie kształtu naszej twarzy

Dobrze dobrane okulary są dopasowane do kształtu twarzy. Nie zmieniają znacząco wyglądu, a jedynie podkreślają urodę. Stanowią dopełnienie wizerunku, a często też modny dodatek do stylizacji. Przed przystąpieniem do mierzenia okularów należy określić typ kształtu twarzy.

Jest kilka sposobów na określenie kształtu twarzy. Pierwszym z nich jest przyjrzenie się sobie w lustrze. Należy zebrać włosy do tyłu i zastanowić się:

  • która część twarzy jest najszersza,
  • czy kości policzkowe wystają,
  • jaki jest kształt podbródka,
  • czy wysokość różni się od szerokości twarzy.

Można chwycić zmywalny pisak, kredkę lub pomadkę do ust i obrysować kontur twarzy na lustrze. Pozwoli to dokładnie zaobserwować, jakie są jej proporcje i kształt.

Innym sposobem, aby określić kształt twarzy są pomiary. Do tego potrzebujesz jedynie centymetr i kartkę papieru, na której możesz zapisać wyniki. Zmierz trzy punkty:

  • odległość między najwyższymi punktami kości policzkowych,
  • odległość między najbardziej wystającymi punktami żuchwy (pod uchem) – centymetr powinien być poprowadzony przez brodę, a nie pod nią,
  • odległość od linii włosów do końca podbródka (centymetr powinien przechodzić przez środek twarzy).

Jakie oprawki do okrągłej twarzy sprawdzą się najlepiej?

Przy twarzy okrągłej twój wybór powinien zawęzić się do opraw prostokątnych oraz delikatnych kocich. Rolą oprawek w tym przypadku jest wyszczuplenie twarzy i jej wydłużenie. Mając niewielkie oczy, warto wybrać delikatny mostek , który optycznie nam je powiększy. Sprawdzają się wtedy ramki typu patent, które nie mają frontu oprawy. Idealnymi oprawami tego typu do okrągłej twarzy są modele z zausznikiem i delikatnym mostkiem.

Podsumowując, do okrągłej twarzy pasują:

  • okulary kwadratowe
  • okulary mające prostokątne szkła,
  • okulary typu kocie oczy.

Jak dobrać okulary do owalnej twarzy?

Mając twarz owalną, masz pełną dowolność wyboru oprawy. Zarówno prostokątne, okrągłe czy tak zwane „kocie oprawki” powinny pasować, ale nie tylko one. Pamiętaj tylko o szerokości oprawy, powinna być co najmniej tak szeroka jak twarz w najszerszym miejscu. Poza tym możesz kierować się tylko swoim stylem, charakterem, kolorem włosów oraz panująca modą Zadaj sobie pytanie czy te okulary będę nosić do biura, czy tylko w domu? Czy mają być one podstawową czy dodatkową parą okularów?

Podsumowując, do owalnej twarzy pasują

  • okulary owalne,
  • okulary prostokątne,
  • okulary kwadratowe,
  • okulary typu kocie oczy,
  • okulary typu aviator,
  • okulary geometryczne.

Jest to kształt twarzy, do którego pasują wszystkie rodzaje oprawek.

Jakie oprawki do kwadratowej twarzy?

Jeśli masz kwadratową twarz powinieneś wybierać ramki z grupy owalnych oraz kocich. Zadaniem opraw w tym przypadku jest wydłużenie twarzy i złagodzenie jej rysów. Najlepiej jak wybierzesz oprawkę z dużymi szkłami w pionie. W taki sposób zachowasz proporcje. Unikaj jednak okularów o geometrycznym kształcie.

Podsumowując, okulary najlepsze do twarzy kwadratowej:

  • okulary okrągłe
  • okulary owalne,
  • okulary o kocim kształcie,
  • okulary pilotki.

Jak dobrać okulary do trójkątnej twarzy?

Masz twarz trójkątną, czyli szeroką na górze wąską na dole? Szukaj opraw owalnych lub okrągłych. Warto wybrać oprawę, która jest grubsza na dole niż na górze. Pomoże to optycznie zwęzić szerokość skroni. Jeżeli twarz jest szersza na dole niż na górze tak samo wybieramy ramki owalne oraz okrągłe. Trzeba tylko pamiętać, żeby ramka była grubsza u góry niż na dole, dzięki temu optycznie zwęzimy szerokość brody.

Podsumowując, do trójkątnej twarzy pasują:

  • okulary okrągłe,
  • okulary owalne

Oprawki do diamentowej twarzy

Charakterystyczna jest mocno zarysowana linia kości policzkowych. Dlatego najlepiej sprawdzają się oprawki o lekkiej konstrukcji, aby nieco złagodzić ostre rysy twarzy. Zaleca się, aby były miały nieco wyraźniejszą górną część, która podkreśli brwi. Do twarzy diamentowej najlepiej sprawdzają się zaokrąglone oprawki, ale też te nieco zakrzywionych kształtach. Należy jednak pamiętać, aby okulary nie wystawały poza obrys twarzy.

Podsumowując, do diamentowej twarzy pasują:

  • okulary o okrągłym kształcie,
  • okulary o owalnym kształcie,
  • okulary geometryczne.

Oprawki okularowe do podłużnej twarzy

Tutaj zasady są nieco inne niż w przypadku twarzy kwadratowej. Ten kształt wymaga złagodzenia mocno zarysowanych linii. Jednocześnie konieczne jest nadanie mu nieco szerokości. Dlatego najlepszym wyborem dla właścicieli podłużnej twarzy są okulary typu oversize, które nieco wychodzą poza jej obrys. Jeżeli chodzi o kształt opraw, właściwie jest ona dowolna. Szczególnie polecane są klasyczne modele (np. Wayfarer), ale też okulary kanciaste, okrągłe, prostokątne. Szkła powinny być wysokie.

Podsumowując, do podłużnej twarzy pasują:

  • okulary oversize,
  • okulary krągłe,
  • okulary kanciaste.

O czym jeszcze pamiętać przy doborze okularów?

Należy dobrać okulary nie tylko do kształtu twarzy, ale także do jej innych cech. Jeżeli rysy twarzy są mocno zarysowane, warto postawić na oprawki delikatne, w jasnych kolorach, wykonane z lekkich materiałów. Dzięki temu twarz nabierze nieco subtelności. Natomiast odwrotnie należy postąpić w przypadku subtelnych rysów twarzy.

Jeżeli twarz jest szeroka, nie można pozwolić sobie na oprawki, które wychodzą poza jej kontur. Sprawią one, że optycznie jeszcze bardziej się rozszerzy, co nie wygląda zbyt korzystnie. W przypadku długiej lub wąskiej twarzy, bez wyraźnie zaznaczonych kości policzkowych – można sobie na to pozwolić, aby stała się ona bardziej wyrazista.

Okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne mogą mieć oprawki nie tylko w różnych kształtach, ale też kolorach i wzorach. Tutaj również należy zachować ostrożność. W przypadku osób z jasną cerą i jasną oprawą oczu nie powinny być one zbyt ciemne. Lepiej postawić na subtelne kolory. Ciekawym rozwiązaniem są również okulary, które mają cienką, metalową oprawkę. Jest ona praktycznie niewidoczna.