Jak skutecznie chronić oczy przed promieniowaniem UV

Oczy, podobnie jak skóra, są szczególnie narażone na działanie promieniowania UV. Dlatego, aby skutecznie je chronić, warto nosić okulary z soczewkami, które zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Co zatem warto wiedzieć i jak wybierać okulary przeciwsłoneczne, aby zapewnić sobie skuteczną ochronę?

Parametry techniczne

Parametry techniczne okularów znajdują się na wewnętrznej stronie zausznika. Tam właśnie można znaleźć najważniejsze informacje w tym: kod modelu i koloru, rozmiar, długość zausznika, kategorię w skali od 0 do 4 i rodzaj soczewki:

  • N-standard
  • P-polaryzacja
  • F-fotochromowe.

W przypadku braku miejsca na zauszniku informacje te podawane są w załączonej do okularów ulotce. O tym, czy dane okulary skutecznie chronią przed promieniami UV, można dowiedzieć się także sprawdzając oznaczenie E-SPF (czyli Eye Sun ProtectionFactory). Im wyższy poziom E-SPF, tym skuteczniejsza ochrona. Na uwagę zasługuje także znaczek CE, który oznacza, że soczewki odpowiadają normom Unii Europejskiej i oferują wystarczającą ochronę przed UV.

Kategorie przepuszczalności światła

Wyróżnia się pięć stopni [kategorii] przepuszczalności światła (im wyższa kategoria, tym mniejsza przepuszczalność światła).

  • Kategoria 0 – przepuszcza od 80 do 100% światła,
  • kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła,
  • kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43% światła,
  • kategoria 3 – która przepuszcza od 8 do 18% światła,
  • kategoria 4 – przepuszcza tylko od 3 do 8% światła.

Różne kategorie znajdują zastosowanie w różnych warunkach. W okularach do codziennego noszenia stosuje się najczęściej kategorię 1 lub 2. Kategoria 4 natomiast służy tylko do zastosowania w warunkach najsilniejszego nasłonecznienia, nie nadaje się do prowadzenia samochodu.

Filtr UV a poziom zaciemnienia i kolor soczewek

Nie jest prawdą, że im soczewki ciemniejsze, tym lepsza ochrona oczu przed promieniowaniem UV. Nawet jasne lub bezbarwne soczewki mogą mieć filtr UV skutecznie chroniący oczy. Dlatego należy uważać na okulary kupowane na ulicy, które mogą mieć jedynie barwione szkiełka bez żadnego filtra UV. Dodatkowo niskiej jakości soczewki, które często są mocowane w takich okularach, mogą zniekształcać odwzorowanie obrazu i zmuszać w ten sposób oczy do zwiększonego wysiłku, powodując ich szybsze zmęczenie i uniemożliwiając komfortowe widzenie.

Soczewki z polaryzacją i fotochormowe

Okulary przeciwsłoneczne ze specjalnymi szkłami polaryzacyjnymi są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych, zwłaszcza przez osoby aktywne. Soczewki z polaryzacją wpływają na zmniejszenie odbicia światła. Przeprowadzone badania wskazały na znacznie lepszy kontrast obrazu uzyskanego dzięki szkłom polaryzacyjnym. Są one szczególnie polecane sportowcom, kierowcom oraz osobom narażonym na długotrwałe zmęczenie oczu. Soczewki fotochromowe w zależności od nasłonecznienia rozjaśniają się lub przyciemniają. Dzięki temu możliwe jest dokładne widzenie w każdych warunkach – intensywnego światła lub niedostatecznego naświetlenia. Należy jednak mieć na uwadze, że przystosowania się soczewek do zmiany warunków zajmuje kilka minut i nie jest to natychmiastowa reakcja. Wszystkie soczewki fotochromowe są doskonałymi filtrami całego zakresu szkodliwego promieniowania UV.

Ochrona przed promieniami UV dla najmłodszych

Również najmłodszym zaleca się noszenie okularów zapewniających ochronę przed promieniami UV –jednak w tym przypadku należy pamiętać, by nie były one zbyt ciemne.

Promienie UV szkodliwe dla oczu przez cały rok

W trakcie słonecznego dnia do naszego oka dociera nawet 10-krotnie większa ilość światła, niż jest to zalecane. Najbardziej szkodliwe promieniowanie UV występuje w mocno ośnieżonych terenach górskich, na piaskowych plażach czy też nad wodą – promieniowanie odbija się od śniegu, piasku i wody, powierzchnie te odbijają od 30 do 80% promieniowania UV. Największa intensywność promieni UV nasila się w południe, ale szkodliwe promieniowanie występuje zarówno rano, jak i popołudniu, kiedy słońce znajduje się na linii naszego widzenia. Promieniowanie UV dzieli się na trzy rodzaje:

  • UV-A odpowiedzialne jest za opalanie skóry oraz jej wcześniejsze starzenie się.
  • UV-B odpowiada za poparzenia na skórze, nowotwory oraz uszkodzenia oczu.
  • UV-C, które pochłania atmosfera i które nie dociera na powierzchnie naszej planety.

Najbardziej szkodliwe dla oczu jest promieniowanie UVB, a pierwsze symptomy świadczące o uszkodzeniach oczu to: nadwrażliwość na światło, nadmierne łzawienie oka, uczucie suchości pod powieką, zaczerwienione oko oraz uczucie szczypania.

Skuteczna ochrona oczu przed promieniami UVB

Aby chronić oczy przed jego skutkami promieniowania UV przede wszystkim nie należy wystawiać oczu na nadmierne promieniowanie słońca. Trzeba również nosić okulary przeciwsłoneczne, ale wyłącznie, jeżeli posiadają one odpowiedni filtr UV. Okulary ze złym filtrem mogą zaszkodzić bardziej niż ich brak. Nieodpowiedni filtr lub jego brak może spowodować rozszerzenie źrenic, przez to do oka dociera większa ilość szkodliwych promieni UV, które mogą nieodwracalnie uszkodzić tkankę oka. Niestety z testów przeprowadzanych wśród wybranych grup społecznych wynika, że nadal zdecydowana większość ludzi nie wie, jak szkodliwe dla oczu jest promieniowanie UV.