Uwaga! Intruz w oku - jak sobie z tym radzić

Intruz w okuJednym z najczęstszych powodów urazów oka jest ciało obce – pod powieką, w spojówce, czy też w rogówce. Takiemu stanowi najczęściej towarzyszy zaczerwienienie oczu, światłowstręt oraz pieczenie. Nie każde ciało obce, jakie znajdzie się w oku, powoduje ból, czy łzawienie, jednak za nie należy go bagatelizować, ponieważ nawet z pozoru niegroźna sytuacja może skończyć się poważnym uszkodzeniem oka.

Co wpadło mi do oka?

Lekarze rozróżniają ciała obce na powierzchniowe oraz wewnątrzgałkowe. Pierwszy rodzaj pacjent jest w stanie najczęściej wyjąć sam, natomiast drugi typ należy już do poważniejszych przypadków i nim może zająć się jedynie lekarz. W przypadku najmniejszego podejrzenia, że ciało obce mogło przedostać się do wnętrza gałki ocznej, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza w celu konsultacji naszego przypadku. Jeśli zdecydujemy się ciało obce powierzchniowe usunąć samemu, to należy kierować się w takim wypadku kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim, pomimo bólu oka, nie należy go pocierać. Przed dotknięciem oka konieczne jest skrupulatne umycie rąk – najlepiej wodą z mydłem (przy czym warto pamiętać o dokładnym spłukaniu mydła). Potem należy delikatnie złapać za rzęsy, a następnie odchylić górną powiekę – najlepiej ku dolnej powiece, gdyż zdecydowanie ułatwi to spływanie łez, które wypłuczą ciało obce na zewnątrz. Jeżeli jednak dalej tkwi ono w oku, należy przepłukać je letnim strumieniem wody. W przypadku kiedy „intruz” znajduje się pod górną powieką, wówczas także należy złapać za rzęsy i ją odchylić – podczas tego należy patrzeć w dół. Jeżeli pomimo samodzielnych działań, ciało obce dalej pozostaje w oku, wówczas należy je zakleić opatrunkiem – w taki sposób, aby powieka się nie poruszała, a następnie udać się do lekarza specjalisty.

Trudne przypadki

Ciała obce wewnątrzgałkowe mogą znajdować się w komorze ciała szklistego lub w siatkówce, w komorze przedniej, tęczówce, soczewce, rogówce, a w najgorszym wypadku mogą przebić się przez tylną ścianę gałki ocznej i przedostać się do oczodołu. Może to spowodować zaburzenia ostrości widzenia. Ciało obce może doprowadzić również do krwotoku oraz uszkodzenia centralnej siatkówki – są to na szczęście rzadkie przypadki. Niestety objawy dostania się do oka ciała obcego nie zawsze są od razu zauważalne, przez co fakt ten może zostać przeoczony, a to z kolei może prowadzić do dużo poważniejszych powikłań. Jeżeli ciało obce nie zostanie usunięte, wokół niego, to z czasem może tworzyć się naciek. W następstwie może dojść do zapalenia wewnętrznej części gałki ocznej lub do zakażenia bakteryjnego.

Jeżeli ciało obce jest z metalu, wówczas może dojść do reakcji chemicznych, a te mogą doprowadzić do pogłębiania się uszkodzenia gałki ocznej. Ciało obce, które zawiera miedź, może doprowadzić do miedzicy – jest to bardzo ostra reakcja toksyczno-zapalna, która prowadzi do ślepoty. Ciało obce, które zawiera w sobie żelazo, prowadzi do żelazicy. Jest to przewlekła reakcja toksyczna, która w trakcie długiego oddziaływania prowadzi do upośledzenia niektórych funkcji życiowych. Należy pamiętać, że nieusunięte w porę ciało obce, może prowadzić do witreoretinopatii proliferacyjnej (proces podobny do bliznowacenia), jak również do odwarstwienia siatkówki – czyli do utraty wzroku. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń przedniej warstwy rogówki i jej bliznowacenia, w zależności od rodzaju urazu i czasu usunięcia ciała obcego. Jeżeli uszkodzenie znajduje się w obrębie centralnym rogówki, to będzie ono powodować zaburzenia ostrości widzenia.

Zadbaj o pomoc specjalistyczną

Pacjent, który posiada ciało obce znajdujące się wewnątrz gałki ocznej lub w rogówce, powinien znaleźć się pod opieką lekarza specjalisty. W przypadku dużego obiektu, który utkwił głęboko, może okazać się nawet konieczna operacja mikrochirurgiczna, a następnie leczenie urazów oka. Najczęściej jednak do naszych oczu dostają się drobne ciała obce – pyłki czy muszki, które mogą zostać usunięte bardzo szybko i to przez samego poszkodowanego. W takim przypadku warto jednak zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na higienę, a do płukania oczu wykorzystywać tylko czystą wodę lub specjalistyczne krople. Jednak w przypadku podrażnienia i podejrzeń wystąpienia urazów, konieczna jest szybka reakcja i wizyta u specjalisty. Urazów oczu nie należy bagatelizować, aby nie narażać się na niepotrzebne i często bolesne komplikacje.