Test na astygmatyzm

Czy masz zamglone widzenie?

Czy twoje widzenie bywa nieostre lub zniekształcone?

Ten prosty test może wykazać, czy masz astygmatyzm. Pomoże Ci także sprawdzić, czy - jeżeli cierpisz na astygmatyzm - soczewki albo okulary dobrze korygują tę wadę.

Test na astygmatyzm - instrukcja:

1. Jeżeli używasz soczewek kontaktowych lub okularów, załóż je.
2. Spójrz na powyższy obrazek. Oddal się od niego na odległość około 1 metra.
3. Zasłoń lewe oko (bez uciskania go).
4. Obserwuj obrazek z liniami.
5. Jeżeli astygmatyzm nie występuje, bądź jest w pełni skorygowany okularami lub soczewkami, wszystkie linie będą miały jednakową grubość i wyraźność.
6. Jeżeli którekolwiek linie wydaja się ciemniejsze, bądź jaśniejsze niż pozostałe, może to oznaczać, że w oku występuje astygmatyzm.
7. Powtórz test dla drugiego oka.
8. Pamiętaj, że jest to tylko poglądowy test i niezależnie od jego wyniku należy przeprowadzać regularne badanie wzroku.
9. Jeżeli test wskazuje na występowanie astygmatyzmu, umów się na wizytę u specjalisty i powiedz o jego wyniku.

Nie zapomnij o sprawdzeniu drugiego oka 

Soczewki toryczne
1-Day Acuvue Oasys for Astigmatism 1-Day Acuvue Moist for Astigmatism Acuvue Oasys for Astigmatism Biofinity Toric
1-Day Acuvue Oasys for Astigmatism 1-Day Acuvue Moist for Astigmatism Acuvue Oasys for Astigmatism Biofinity Toric
Dailies Total1 for Astigmatism Precision1 for Astigmatism Air Optix plus HydraGlyde for Astigmatism BioTrue for Astigmayism
Dailies Total1 for Astigmatism Precision1 for Astigmatism Air Optix plus HydraGlyde for Astigmatism BioTrue for Astigmatism
Ultra for Astigmatism Proclear Toric PureVision 2 Toric SofLens Toric
Ultra for Astigmatism Proclear Toric  PureVision 2 for Astigmatism SofLens Toric

 

Niezależnie od wyniku powyższego testu, zalecamy konsultację z lekarzem specjalistą. Pomoże on dobrać odpowiednią metodę korekcji - jedną z nich mogą być soczewki toryczne, które niwelują zniekształcenia obrazu powodowane przez astygmatyzm.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm oka (astygmatyzm rogówkowy), określany także jako niezborność, to wada wzroku, która występuje u dużej części społeczeństwa. Wynika ona z asymetrii gałki ocznej, a dokładniej ze zniekształcenia rogówki, która ma podłużny, rozciągnięty kształt, zamiast okrągłego - w efekcie widziany obraz jest krzywy i brak mu ostrości. Prawidłowa rogówka przypomina swoim kształtem piłkę. Brak prawidłowej akomodacji oka sprawia, że osoby z astygmatyzmem poza zamglonym widzeniem mają także problem z kontrastem dostrzeganych obrazów. Tego typu wady wzroku, które powoduje nieprawidłowy kształt rogówki mogą także powodować bóle głowy - szczególnie w okolicy czoła. To sprawia wiele problemów w codziennym funkcjonowaniu, dlatego astygmatyzm w każdym przypadku będzie wymagać korekcji.

Rodzaje astygmatyzmu

Nie każdy astygmatyzm objawia się tak samo. Co więcej, leczenie astygmatyzmu zależy także od jego rodzaju. Dlatego istnieje konieczność obserwacji oka. Najlepiej udać się do specjalisty w przypadku problemów ze wzrokiem. Ten zdiagnozuje czy możesz mieć astygmatyzm i jaki jego rodzaj Cię dotyczy. Niekorygowany astygmatyzm wpływa nie tylko na niewyraźne widzenie, ale także niekontrolowane przekrzywianie głowy i wiele innych problemów.

Astygmatyzm można podzielić na:

  • astygmatyzm prosty - występuje wtedy, kiedy oko skupia światło w płaszczyźnie pionowej,
  • astygmatyzm odwrotny - w jego przypadku oko ma zdolność skupienia wiązki światła w płaszczyźnie poziomej,
  • astygmatyzm nieregularny - na jednej płaszczyźnie występują różne poziomy skupienia światła.

Poza tym wyróżnia się także astygmatyzm regularny, a także astygmatyzm mieszany, gdzie jedno oko ma inną wadę niż drugie.

Jakie objawy astygmatyzmu powinny niepokoić pacjenta?

Straciłeś ostrość widzenia i podejrzewasz u siebie wadę wzroku, jaką jest astygmatyzm? Wynikiem astygmatyzmu jest nie tylko zamazany obraz. Wśród innych niepokojących objawów znajdują się:

  • szybkie męczenie się oczu,
  • częste bóle głowy,
  • pionowe lub poziomie linie proste pojawiające się przed oczami,
  • rozproszenie promieni świetlnych,
  • łzawienie i podrażnienie oczu,
  • ból w okolicy gałki ocznej.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym tekście: Jak rozpoznać astygmatyzm.

Jak wygląda korekcja astygmatyzmu - okulary korekcyjne czy użycie soczewek kontaktowych?

Rozproszenie światła wpadającego do oka wymaga korekcji. W tym przypadku najlepiej udać się do okulisty, aby stwierdził czy ten problem Cię dotyczy, czy nie masz astygmatyzmu i konieczne będzie inne leczenie. Jeżeli natomiast potwierdzą się przypuszczenia, to możliwa będzie korekcja okularowa lub przez specjalne soczewki kontaktowe. Obecnie nosisz okulary? Nie zauważysz żadnej zmiany, poza poprawą wzroku. Wolisz wygodę? Postaw na specjalny rodzaj soczewek torycznych. Są to soczewki kontaktowe przeznaczone dla astygmatyków. Możesz wybrać je w wariancie jednodniowym, dwutygodniowym lub miesięcznym. Dzięki nim odzyskasz wyraźne widzenie i pozbędziesz się innych objawów.

Niezależnie od wyniku przeprowadzonego testu, zalecamy konsultację z lekarzem specjalistą. Pomoże on dobrać odpowiednią metodę korekcji - jedną z nich mogą być soczewki toryczne, które niwelują zniekształcenia obrazu powodowane przez astygmatyzm.

Alcon