Sztuczne oświetlenie - jaki ma wpływ na oczy?

zarowkaPodstawowym czynnikiem, o który warto zadbać, żeby ochronić nasz wzrok, jest odpowiedni dobór oświetlenia. Lekarze okuliści podkreślają, że najwłaściwsze jest korzystanie ze światła naturalnego. Nie zawsze jednak jest to możliwe, zwłaszcza wieczorami oraz w okresach, kiedy światła naturalnego brakuje np. jesienią i zimą. W niektórych przypadkach samo usytuowanie pomieszczenia domowego czy biurowego wpływa na brak możliwości korzystania ze światła dziennego. W takich przypadkach warto zadbać o odpowiednie dobranie oświetlenia.

Jakie sztucznie oświetlenie jest zatem najlepsze dla naszych oczu?

Jaką rolę odgrywa barwa światła i czego unikać, aby nie narażać oczu na zmęczenie?

Wybierz odpowiednią barwę światła

Fundamentalną kwestią jest zwrócenie uwagi na barwę światła, która określona jest w Kelwinach (oznaczenie znajduje się na opakowaniu każdej żarówki). Niska wartość przypisana jest dla światła ciepłego. Im jest ona wyższa, tym zimniejsze jest światło.

Specjaliści uważają, że w pomieszczeniach w których pracujemy lub czytamy najlepiej wybierać żarówki dające światło zbliżone do dziennego, a temu odpowiadają żarówki o oznaczeniu 4000 Kelvinów.

W pozostałych pomieszczeniach możemy montować żarówki o niższej wartości i tym samym cieplejszej barwie, ponieważ sprzyjają one odpoczynkowi oczu.

W sklepach można spotkać również żarówki o innym niż w Kelwinach oznaczeniu barwy światła na opakowaniu:

  • WW oznacza barwę białą i ciepłą
  • CW wskazuje na białą i chłodną, natomiast
  • CDL to barwa światła dziennego.

W takim przypadku najlepiej wybierać to ostatnie oznaczenie.

Czego unikać?

Bardzo popularne w ostatnich latach stały się żarówki halogenowe. Faktem jest, że doskonale nadają się one do pomieszczeń przeznaczonych do pracy. Halogeny emitują zimne światło, jeżeli długo przebywamy w pomieszczeniu z takim oświetleniem, to oczy bardziej się męczą.

Drugimi pod względem popularności są żarówki ledowe, jednak w tym przypadku warto zdecydować się na dobre jakościowo produkty markowe. Zakup niskiej jakości lampy LED może w znacznym stopniu wpływać na pogorszenie się wzroku. Oczy będą szybko się męczyć, może dojść do ich suchości, pieczenia, a w najgorszym razie nawet do poważnej choroby. Niestety bardzo trudno jest dostrzec niską jakość LED – może o niej świadczyć np. nie do końca zauważalne migotanie. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z takim oświetleniem może prowadzić do zawrotów głowy, czy ukazywania się mroczków przed oczami. Innym problemem może być zbyt intensywna emisja niebieskiej barwy, groźna zwłaszcza dla wzroku osób starszych, u których może prowadzić to do degeneracji plamki żółtej.

W przypadku świetlówek kompaktowych warto wybierać te modele, które posiadają wysoki wskaźnik Kelwinów. Mogą one co prawda nieznacznie  wpływać na zmęczenie oczu, jednak jeżeli przestrzegany jest czas ich użyteczności i są one wymienione w odpowiednim momencie, to nie mają negatywnego wpływu na oczy i samopoczucie.

Oświetlenie pomieszczeń powinno być rozważone już na etapie planowania budowy czy aranżacji pomieszczeń – nie zawsze jest to jednak możliwe. Należy więc zwracać uwagę na wybór żarówek. W pokojach codziennych, gdzie odpoczywamy, najlepiej wybierać światło o natężeniu 2700 Kelwinów.

Oświetlenie w pomieszczeniach pracowniczych, czy w lampach, które służą nam np. przy czytaniu, powinno wskazywać na wartość powyżej 2700 Kelwinów. Warto również pamiętać, żeby, o ile to możliwe, unikać lamp ledowych, ponieważ to one mają najgorszy wpływ na wzrok, a przebywanie w pomieszczeniach oświetlonych przy ich użyciu może prowadzić do poważnych dolegliwości.