Jakie sygnały wskazują, że coś złego dzieje się z oczami

Oczy dla człowieka są jednym z najważniejszych narządów. Wzrok jest niezbędny do codziennego funkcjonowania, a jego osłabienie może prowadzić do obniżenia jakości życia. Pierwszymi i najczęściej pojawiającymi się sygnałami, że dzieje się coś niepokojącego, są zaburzenia ostrości wzroku, zawężenie pola widzenia oraz dolegliwości związane z bólem oczu. Pojawienie się takich objawów powinno skłonić do udania się z wizytą do lekarza okulisty, który określi ich przyczynę. Bardzo duża część chorób oczu możliwa jest do wykrycia we wczesnym stadium, co daje większe szanse do zatrzymania ich postępowania.

Wizyta u lekarza – kiedy?

Pierwszym objawem, który powinien skłonić do udania się do lekarza jest pojawienie się niepewności podczas codziennych czynności. Częste mruganie, mrużenie oczu podczas czytania czy oglądania telewizji, powtarzające się problemy z zapaleniem powiek oraz spojówek wraz z towarzyszącym temu bólem głowy to sygnały, których nie można lekceważyć. Warto wiedzieć, że część chorób oczu może prowadzić do całkowitej utraty wzroku – np. jaskra, która jest spowodowana wzrostem ciśnienia śródgałkowego lub zaćma, która powoduje zmętnienie soczewki. Bardzo ważne jest dbanie o wzrok i jego regularne badanie, szczególnie kiedy choroby oczu pojawiały się w rodzinie. Równie ważna jest profilaktyka u osób po czterdziestym roku życia. To właśnie w tej grupie wiekowej najczęściej występują i ujawniają się choroby oczu – im wcześniej wykryte, tym większa szansa na zahamowanie ich rozwoju oraz skuteczne leczenie. Idealnym przykładem jest wspomniana już jaskra, która rozwija się bezobjawowo przez lata, ale poprzez regularne badania można ją wykryć wcześnie i rozpocząć leczenie.

Dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych

W przypadku pojawienia się pierwszych problemów ze wzrokiem nie należy dobierać okularów na własną rękę. Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z lekarzem, który oceni przyczynę pogorszenia widzenia i stwierdzi ewentualną wadę wzroku. Kupowanie gotowych okularów bez konsultacji ze specjalistą może doprowadzić zamiast do poprawy do pogłębienia wady wzroku. Źle dobrane soczewki okularowe powodują zaburzenia wzroku, bóle głowy i problemy z koncentracją. Odpowiednią korekcję okularową można dobrać również u optyka. Podczas wizyty specjalista oceni nie tylko ostrość wzroku, ale również ogólny stan oczu, ustali rozstaw źrenic, krzywiznę gałki ocznej oraz inne niezbędne parametry, dzięki którym możliwe jest dobranie właściwych okularów korekcyjnych.

Pogorszenie się wzroku

Kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze objawy charakterystyczne dla pogorszenia się wzroku, trzeba niezwłocznie działać. Większość wad wzroku można obecnie skutecznie korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, a wcześnie wykryte choroby oczu skutecznie leczyć. Aby jednak tak się stało warto nawet w przypadku drobnej zmiany w widzeniu skonsultować się ze specjalistą.