Czy wzrok zmienia się wraz z wiekiem?

Okulary na książceNasze oczy, podobnie jak reszta naszego ciała, wraz z wiekiem tracą na swojej wydajności. Istnieje również wiele zaburzeń wzroku, które są z tym związane. Wraz ze starzeniem się możemy być narażeni na takie dolegliwości jak presbiopia oraz zaćma, które wpływają niekorzystnie na komfort naszego życia. Na szczęście rozwój medycyny oraz technologii sprawia, że przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań można także w późniejszym wieku cieszyć się dobrym widzeniem, bez konieczności rezygnowania z wcześniejszego trybu życia.

Pierwsza granica wieku

Już po przekroczeniu czterdziestu lat niektórzy mogą zauważyć, że skupianie wzroku na bliskich obiektach staje się dla nich coraz trudniejsze. Jest to naturalny proces, podczas którego traci się zdolność bliskiego widzenia. Na początku wada będzie jeszcze na tyle niewielka, że oddalenie przedmiotu – np. czytanej książki poprawi nasze widzenie. Jednak problem wraz z wiekiem będzie się pogłębiać i jedynie wizyta u specjalisty pozwoli na przeciwdziałanie efektowi presbiopii (zwanej również starczowzrocznością). Dużym ułatwieniem w tym wieku są odpowiednio dobrane okulary do czytania. Dzięki nim możliwe jest cieszenie się ulubioną książką, majsterkowaniem, rozwiązywaniem krzyżówek etc. bez obaw o zmęczenie oczu. Osoby, które maja problem z widzeniem na różne odległości, mogą zdecydować się na okulary dwuogniskowe lub progresywne. Te ostatnie zapewniają dobre widzenie do dali, do bliży, a także na odległości pośrednie. Takie okulary pozwalają unikać kłopotliwego zmieniania okularów w zależności od sytuacji. Presbiopia pojawia się wraz z wiekiem, dlatego po 40. roku życia konieczne jest regularne badanie wzroku i dobieranie nowych okularów w razie konieczności.

Schorzenia związane z wiekiem

U osób po 60. roku życia bardzo często występuje zaćma. Choroba ta polega na postępującym zmętnieniu soczewki oka, a tym samym do pogorszenia się ostrości widzenia, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Dzisiaj zaćmę leczy się, wykonując zabieg usunięcia zmętnionej soczewki i zastąpienia ją sztuczną, co pozwala na powrót do normalnego widzenia. Innym poważnym schorzeniem związanym z wiekiem jest zwyrodnienie plamki żółtej. AMD to przewlekła i postępująca choroba oczu, która sprawia, że obraz staje się zniekształcony, a kolory trudne do rozpoznania. Podobnie jak starczowzroczność oraz zaćma, tak samo z wiekiem rośnie ryzyko pojawienia się jaskry. Wraz z wiekiem zmienia się również zakres widzenia peryferyjnego. Badania potwierdzają, że jest to około 1-3 stopni co 10 lat życia. W wieku 70-80 lat nasze pole widzenia jest mniejsze o około 20-30 stopni. Zmiany takie bardzo często uniemożliwiają starszym osobom samodzielne prowadzenie samochodu, ponieważ staje się to niebezpieczne zarówno dla nich samych, jak i innych użytkowników dróg.

Cukrzyca a wzrok

Niebezpieczna jest również retinopatia cukrzycowa, czyli niekorzystne zmiany w gałce ocznej zachodzące u osób chorujących na cukrzycę, które w zaawansowanej formie mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zmiany cukrzycowe w gałkach ocznych możliwe są do wykrycia tylko podczas badania okulistycznego. Osoby chorujące na cukrzycę powinny zatem poinformować lekarza o swojej chorobie, aby mógł on wykonać badania pod tym kątem.

Jak dbać o wzrok?

Najbardziej skutecznymi metodami walki ze zmianami postępującymi w ludzkim wzroku są zdrowa dieta oraz styl życia, jak również regularne badanie wzroku. Odpowiednie dobieranie pożywienia jest jednym z głównych kroków do zachowania dłużej dobrego wzroku. Regularne badania pozwalają natomiast na szybkie wykrycie niekorzystnych zmian, dzięki czemu można odpowiednio wcześniej zareagować i rozpocząć ewentualne leczenie. Działania te mogą zatrzymać postępowanie zmian, jak również zapobiec ewentualnym powikłaniom czy kompilacjom.