Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych

 

Zakładanie soczewek kontaktowych

Przygotowanie do zakładania soczewki

Umyj, wypłucz i wysusz ręce

Zawsze przed założeniem i ściągnięciem soczewek kontaktowych umyj ręce. Dzięki temu usuniesz brud i tłuszcz, który mógłby zostać przeniesiony na soczewkę. Dokładne mycie rąk pomaga uniknąć infekcji oczu. Używaj mydła, które nie zawiera olejków, detergentów i perfum oraz niepylącego ręcznika.

Otwórz blister z soczewką

Każda soczewka kontaktowa jest poddawana sterylizacji i pakowana w szczelnie zamknięte opakowanie, zwane blistrem. Na foli zapisana jest moc soczewek, więc zanim założysz, sprawdź, jaką moc masz na poszczególne oczy. Jednodniowe soczewki kontaktowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Po użyciu należy je wyrzucić. Soczewki dwutygodniowe oraz soczewki miesięczne po wyjęciu z blistra i pierwszym użyciu przechowuje się w specjalnym pojemniku w płynie do pielęgnacji soczewek i wymienia po określonym czasie na nowe.

Przyjrzyj się soczewce

Umieść soczewkę na opuszku palca wskazującego i obejrzyj ją pod światło. Upewnij się, że soczewka jest czysta i wilgotna, nie jest pęknięta i naderwana. Staraj się dotykać soczewki tylko opuszkami palców, unikaj dotykania paznokciami i innymi ostrymi przedmiotami, które mogą ją uszkodzić.

Upewnij się, że soczewka jest na właściwej stronie

Sprawdź, czy soczewka jest na prawej czy na lewej stronie. Soczewka, która zostanie umieszczona w oku na niewłaściwej stronie, może powodować dyskomfort lub obniżenie ostrości wzroku.

Zakładanie soczewki na oko

  1. Umieść soczewkę na opuszku palca wskazującego lub środkowego prawej ręki (jeśli jesteś praworęczny).
  2. Drugą ręką odciągnij górną powiekę wraz z rzęsami a następnie środkowym palcem ręki, na której już mamy soczewkę kontaktową, odciągnij dolną powiekę wraz z rzęsami.
  3. Spoglądaj bezpośrednio na soczewkę lub patrz w lustro i nałóż soczewkę delikatnie na oko, najlepiej dokładnie na rogówkę (duże, kolorowe koło w centrum oka).
  4. Spójrz w dół i zwolnij dolną powiekę, a następnie górną. Kilka razy pomrugaj, a to pomoże ułożeniu się soczewki na oku.

Zdejmowanie soczewki

  1. Upewnij się, że soczewka jest na oku, spójrz w górę nie podnosząc głowy.
  2. Podciągnij w dół dolna powiekę, a palcem przesuń soczewkę na niższą część oka.
  3. Zdejmij ją delikatnie chwytając palcem wskazującym i kciukiem.
  4. Jednodniową soczewkę od razu wyrzuć, dwutygodniową lub miesięczną wyczyść i umieść w pojemniku z płynem.

Przeczytaj więcej o tym, jak właściwie użytkować i pielęgnować soczewki kontaktowe >>> PIELĘGNACJA SOCZEWEK

Makijaż a soczewki kontaktowe

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, nie musisz rezygnować z makijażu oraz używania swoich ulubionych kosmetyków. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby cieszyć się jednocześnie doskonałym widzeniem i atrakcyjnym wyglądem:

  • zapamiętaj odpowiednią kolejność wykonywanych czynności: założenie soczewek –
    nałożenie makijażu – zdjęcie soczewek – demakijaż,
  • jeśli używasz kropli do oczu, zastosuj je przed nałożeniem makijażu, aby nie popsuć efektów swojej pracy,Makijaż a soczewki kontaktowe
  • nie stosuj kosmetyków tłustych i takich, których drobiny mogą dostać się do oka i zabrudzić soczewkę np. wydłużającego lub mocno pogrubiającego tuszu do rzęs,
  • zrezygnuj z podkreślania wewnętrznych brzegach powiek np., konturówek, ponieważ mogą zabrudzić soczewkę lub spowodować podrażnienia,
  • przy użyciu kosmetyków w aerozolu np. lakieru do włosów zawsze zamykaj oczy, aby uniknąć przyklejenia się drobin preparatu na soczewkach,
  • jeśli masz wrażliwe oczy korzystaj z kosmetyków hypoalergicznych i przeznaczonych dla osób noszących soczewki kontaktowe,
  • regularnie wymieniaj używane kosmetyki, pędzle czy szczoteczki do nakładania tuszu.